Во пожарите што ја зафатија Австралија загина уште еден човек, со што бројот на жртвите се искачи на четири.

Телото на четвртата жртва е пронајдено синоќа во опожарената шума во близина на местото Кемпси, во североисточниот дел на Нов Јужен Велс.

Во Нов Јужен Велс активни се околу 60 пожари, од кои 27 не се под контрола и со нив се борат повеќе од илјада пожарникари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.