Руски воен транспортен авион Иљушин 76 се урнал во градот Рјазан, при што загинале четири лица, а петмина се повредени.

Според првичните информации авионот се урнал за време на тренажен лет откако се запалил еден од моторите.

По падот на авионот не е пријавена штета на теренот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.