Најмалку 26 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Украина, во северозападниот округ Ровенска.

Во несреќата, која се случила вчера вечерта, учествувале комбе, автобус и цистерна. По судирот избил и пожар.

Само 12 од 38 патници од автобусот преживеале, изјавил Герашченко.

Според првичните информации за несреќата виновен е возачот на комбето кој починал.

„Страна дејли“ пишува дека оваа сообраќајна несреќа е најголемата која се случила на украинските патишта во изминатата деценија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.