За време на на неделната служба во катедрала во јужниот дел на Филипини бомбаш-самоубиец извршил двоен напад, при што најмалку 19 лица загинале, а околу 48 се повредени.

Биле активирани две експлозивни напарави, една во близина на катедралата Јоло, а другата на влезот од објектот.

Се спроведува истрага за случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.