Американските акции го претрпеа најлошиот пад во првата половина од годината од 1970, бидејќи расте загриженоста за тоа како чекорите за ограничување на инфлацијата ќе влијаат на економскиот раст.

Во последните шест месеци, референтниот индекс „S&P 500“ падна за 20,6%, додека другите главни американски индекси, исто така, остро паднаа.

Големи загуби претрпеа и акциите во Велика Британија, континентална Европа и Азија.

Сето тоа се случува во време кога централните банки ширум светот се обидуваат да ги задржат зголемените трошоци за живот, при што цените на основните производи, како што се храната и горивото, растат.

Некои економисти очекуваат САД, најголемата економија во светот, да влезе во рецесија уште оваа година, бидејќи каматните стапки продолжуваат да растат.

Ако Федералните резерви на САД продолжи да ги зголемува стапките, берзата ќе реагира доста негативно – изјави за „Би-Би-Си“ Дан Ванг, главен економист во банката Ханг Сенг во Кина.

Шејн Оливер од „АМП Капитал“ верува дека „на акциите најверојатно ќе има продолжена краткорочна нестабилност бидејќи централните банки продолжуваат да ги заоструваат мерките за борба против високата инфлација, војната во Украина продолжува и стравувањата од рецесија остануваат високи“.

Другиот главен американски берзански индекс, „Дау Џонс“, падна за повеќе од 15 отсто во првата половина од оваа година, што е најголем пад од 1962 година. Во исто време, технолошкиот „Nasdaq Composite“ загуби речиси 30%, што е најголем пад во проценти во првата половина од годината.

Главните берзански индекси надвор од САД, исто така, драстично паднаа оваа година.

Британскиот „FTSE 250“ падна за повеќе од 20%, додека европскиот „Stoxx 600“ падна за речиси 17%, а азиско-пацифичкиот индекс на „MSCI“ падна за повеќе од 18%.

Претходно оваа недела, шефовите на трите најголеми централни банки во светот предупредија дека ерата на умерена инфлација и ниски каматни стапки е завршена.

На нивниот годишен состанок во Португалија, шефовите на Федералните резерви на САД, Европската централна банка и Банката на Англија рекоа дека мора брзо да се преземат мерки за да се спречи растот на цените да излезе од контрола.

Сепак, тие исто така предупредија дека мерките за ограничување на инфлацискиот шок предизвикан од војната и пандемијата во Украина може да имаат значително негативно влијание врз глобалниот раст.

Дали постои ризик да отидеме предалеку? Секако дека постои ризик, но јас не би се согласил дека тоа е најголемиот ризик за економијата. Поголемата грешка што би ја направиле, ајде да го ставиме така, би била да не успееме да ја вратиме стабилноста на цените – вели претседателот на ФЕД, Џером Пауел.

Минатиот месец, Банката на федерални резерви го објави своето најголемо зголемување на каматните стапки во речиси 30 години, бидејќи ја засили својата борба за зауздување на зголемените потрошувачки цени.

Банката на Англија, исто така, ја зголеми основната каматна стапка на највисоко ниво во последните 13 години, од 1% на 1,25%.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.