Околу 18 000 жители на австралиската држава Нов Јужен Велс се евакуирани поради најголемите поплави во последните 60 години, а се очекува обилните дождови да продолжат да паѓаат и во следните неколку дена.

Според Ројтерс, властите планираат да евакуираат уште илјадници луѓе од предградијата на главниот град на таа држава Сиднеј.

Австралискиот премиер Скот Морисон им понуди финансиска помош на луѓето кои мораа да ги напуштат своите домови поради поплавите, пренесува Танјуг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.