Во САД во изминатите 24 часа се пријавени 34.500 случаи на корона вирус, што е за нешто помалку од рекордот забележан на 24 април кога беа регистрирани 36.400 случаи на заразени со Ковид-19, велат податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс.

Корона вирусот досега усмрти речиси 122.000 луѓе во САД, а Центрите за контрола и превенција на болеста изнесуваат мрачни предвидувања дека оваа бројка би можело да порасне за 30 илјади до средината на јули.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.