Негативен е и третиот тест за инфекција на коронавирус кај германската канцеларка Ангела Меркел, соопштија денеска од нејзиниот кабинет,а пренесоа светските агенции.

Канцеларката и во следните неколку дена своите државнички работи ќе ги извршува од домашен карантин“, додава владата во Берлин во соопштение.

Канцеларката Меркел во домашен карантин се наоѓа повеќе од една недела, откако лекарот, кој и дал вакцина, бил позитивен на тестот за коронавирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.