Нови 8.685 случаи на коронавирус се потврдени во последните 24 часа во Германија, објави денеска Институтот „Роберт Кох“.

Во истиот период Германија регистира и 24 смртни случаи од Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Од почеток на пандемијата во Германија потврдени се вкупно 437.866 заболени лица, а починале 10.056 пациенти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.