Сите членови на специјалната мониторинг мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) го напуштат украинскиот град Доњецк.

Информацијата за некои светски агенции ја потврдил дипломатски извор.

Задачата на оваа мисија беше следење и известување за прекршувањето на договорот за прекин на огнот меѓу украинските сили и проруските бунтовници во источна Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.