Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, нема да се врати на Твитер сега кога е во сопственост на извршниот директор на Тесла и Спејс Икс, Илон Маск.

Трамп доби доживотна забрана за влез на Твитер по нападот на Капитол Хил на 6 јануари 2021 година.

Откако ја напушти функцијата, Трамп го лансираше „Truth Social“ и го користеше како свој главен начин за комуникација со своите следбеници. На многу поддржувачи и сојузници на Трамп им беа забранети или ограничени сметките под претходното раководство на Твитер по немирите на Капитол Хил. Други заминаа кога сметката на Трамп беше затворена.

По неколкумесечни преговори, Маск во четвртокот го заврши купувањето на Твитер од 44 милијарди долари, твитувајќи „птицата е ослободена“, што е знак за неговиот план да ги олабави практиките за умереност на содржината. Потоа го отпушти извршниот директор на компанијата и уште двајца високи директори.

Кога Маск првпат почна да размислува за купување на Твитер, Трамп сигнализираше дека нема да се врати.
„Мислам дека Твитер не може да биде успешен без мене“, рече тој оваа недела.

Трамп изјави за „Fox News Digital“ дека спасил „неуспешна операција“ кога се приклучил на Tвитер пред да стане претседател.

„Го направив Твитер жежок пред 12 години“, рече тој. „И тогаш кога прекинаа, стана студено, и тоа се случи“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.