Австралискиот премиер Скот Морисон деновиве е најомразена личност на Балканот, но и меѓу дијапората во Австралија поради забраната Новак Ѓоковиќ да учествува на тенискиот турнир.

Но, малкумина знаат кој всушност е Морисон. Ова, се разбира, не е првпат Морисон да биде во првите редови на меѓународната јавност поради нешто негативно.

Мориосон има 53 години, оженет е и има две ќерки.

Како дел од трилатералниот пакт на сојузниците, Австралија на 15 септември објави дека ќе го откаже мултимилионскиот договор за купување подморница од Франција, по што владата на Емануел Макрон одлучи да го повлече амбасадорот од Канбера, кој до денес не се вратил таму. . Француските власти се уште се збунети што Австралија одлучила да го раскине договорот што француските медиуми го опишаа како „договор на векот“.

Скот Морисон изјави дека некои нуклеарни подморници испорачани од Франција не одговараат на предизвикот да се спротивстават на растечкото влијание на Кина во Пацификот. Но, француските власти рекоа дека Австралијците никогаш не побарале да размислат за испорака на подморници на нуклеарен погон, кои се дел од арсеналот на Франција.

ГОЛЕМО ПОНИЖУВАЊЕ

Со раскинување на договорот вреден околу 55 милијарди евра за 12 конвенционални подморници со мнозинската француска државна компанија DCNS, Австралија не само што ја отфрли компанијата туку и ги понижи Французите. Објавувањето на пактот беше одложено „во неколку наврати“, бидејќи САД и Велика Британија чекаа Австралија да го најде вистинското време за раскинување на договорот со Французите.

На крајот тоа го направија истиот ден откако веста веќе стигна до американските медиуми. Франција не остана должна. Во октомври минатата година требаше да се одржи средба меѓу ЕУ и Австралија со цел да се зголеми трговската размена. Сепак, средбата не се одржа поради „ветото“ на Париз. До денес не е познато кога и дали ќе се одржи оваа средба.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.