Невообичаено високите температури кои се искачија над 40 степени Целзиусови предизвикуваат суша во јужна Италија, поттикнувајќи пожари.

Регионалната влада на Сицилија прогласи вонредна состојба на шест месеци поради пожарите што го зафатија островот од крајот на јули.

Регионалниот претседател Нело Мусумечи објави на Фејсбук дека невообичаено високите температури и абнормалните временски услови ќе претставуваат ризик во наредните недели.

Провинцијата Ористано, која се наоѓа на западниот брег на медитеранскиот остров, неодамна се бореше со големи шумски пожари што предизвикаа поголема штета.

Се верува дека многу пожари се намерно предизвикани.

Италијанските пожарникари соопштија дека во саботата имало 800 интервенции, од кои 106 во југоисточниот регион Апулија, 120 во југозападниот дел на Калабрија и 188 во Сицилија.

Земјоделското здружение „Колдирети“ ова лето го опиша како најтоплото во деценијата.

Сицилија, Калабрија и Апулија се најтешко погодени од последните пожари.

Две лица во провинцијата Реџо Калабрија загинаа во пожари, соопшти противпожарната бригада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.