Германската канцеларка Ангела Меркел на церемонијата на именување на нов министер за правда, стоејќи до претседателот Франк-Валтер Штајнмајер повторно не изгледаше добро и се тресеше.

На Меркел и била понудена чаша вода, но таа одби.

Дел од медиумите објавија дека Меркел по половина час пристигнала во Парламентот и изгледала добро.

Слична сцена се случи и пред 10 дена на средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.