Муфтијата на ИД, која беше уапсен во Ирак, е толку дебел, што не го собирало во полициско возило и требало да биде натоварен на задниот дел на камион.

Ирачките безбедносни сили го уапсиле Шифу ал-Ним, кој е осомничен за издавање фетви или религиозни пресуди, по што биле погубувани многу научници и свештеници, а била и бомбардирана џамија. Ирачката полиција соопшти дека муфтијата е еден од најголемите водачи на ИД.

На фотографијата од неговото апсење се гледа како Шифу ал-Ним е ставен на задниот дел на камион, бидејќи не го собирало во полициско возило, пренесува „Дејли меил“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.