Москва повторно ќе воведе карантин на 28-ми октомври за да го спречи ширењето на коронавирусот, изјави денеска градоначалникот Сергеј Собјанин.

Одлуката уследи откако рускиот претседател Владимир Путин ден претходно одобри еднонеделна суспензија на работните места, од 30 октомври до 7 ноември, и им дозволи на регионалните лидери да воведат други мерки за кои сметаат дека се неопходни, пишува Ројтерс.

Русија денеска објави 1.036 смртни случаи поврзани со коронавирусот во последните 24 часа и 36.339 новозаболени, што е дневен рекорд од почетокот на пандемијата.

Собјанин веќе најави дека оние над 60 години кои не се вакцинирани мора да останат дома четири месеци.

Сите продавници се затвораат на 28-ми октомври, освен основните производи како што се супермаркетите и аптеките.

Баровите и рестораните исто така ќе треба да се затворат и ќе можат да работат само за испорака. Ќе се затворат и училиштата и градинките, рече градоначалникот.

Театрите и музеите ќе можат да работат, но за ограничен број посетители, кои ќе треба да носат маски и да имаат ковид сертификат.

Пошироки ограничувања ќе се применуваат во поширокиот московски регион, рече гувернерот Андреј Воробиев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.