Молдавија е првата европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, соопшти денеска претседателката на земјата Маја Санду.

Таа на Твитер напиша дека синоќа во Молдавија пристигна првата транша од 14.000 дози вакцини.

Во Молдавија имунизацијата почна пред три дена со вакцините на АстраЗенека кои и ги подари Романија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.