Неколку илјади Чеси протестираа денеска во Прага против воведените ковид мерки.

Собрани во паркот со поглед на центарот на чешката престолнина, тие вееја национални знамиња и носеа натписи со слогани како: „Ајде да се вакцинираме? Само преку нас мртви“, објави Ројтерс.

Владата во заминување во четвртокот ги заостри мерките и воведе забрана за одржување Божиќни панаѓури, што беше една од главните теми на денешниот протест.

Чешките болници, вклучително и најголемата, Прашкиот Мотол, ги откажаа планираните операции во последните денови бидејќи бројот на пациенти со Ковид-19 се удвои на околу 6.000 во изминатите три недели.

Новоименуваниот премиер Петр Фиала ги повика поранешните луѓе да се вакцинираат за да се заштитат себеси и другите од сериозни состојби, во случај да се заразат.

Само 58,5 отсто од Чесите се вакцинирани против коронавирус, во споредба со просечните 65,8 отсто во Европската унија, покажуваат податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.