Според анкетата на ЈуГув за Хафингтон пост, спроведена на 2 и 3 март, 58 отсто од Французите се против новиот пензиски систем што го посакува француската влада, јави дописникот на МИА.

Тие се дури 60 отсто се против реформата, девет поени повеќе отколку во февруари, според истата студија. Несогласување кое повеќе присутна кај жените (62 отсто).

Испитувањето е направено, откако владата го искористи членот 49-3, донесување на закон без гласање на парламентот. Од испитаните само 28 отсто и изразуваат поддршка на владата, што е намалување за седум поени во споредба со минатиот месец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.