Индискиот министерот за железница, Суреш Ангади (65) почина во средата, неколку дена откако беше позитивен на Ковид-19.

Ангади е првиот индиски сојузен министер кој починал од коронавирусот. Ангади починал во трауматскиот центар АИИМС, кој е претворен во ковид болница, пренесува Тајмс оф Индија.

Според болницата, тој бил примен на лекување откако бил позитивен на Ковид-19. На почетокот, неговата состојба била стабилна, но одеднаш се влошила во понеделникот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.