Првиот вакциниран Израелец е премиерот Бенјамин Нетанјаху, а милионитиот шеесет и шестгодишниот Аб-ал-Вахаб, осуден двоен убиец.

Човекот за кој се вели дека е милионити Израелец минатата недела примил вакцина против вирусот корона, во присуство на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Аб-ал-Вахаб, кој беше вакциниран во петокот кога Нетанјаху посети центар за вакцинација во израелскиот арапски град Ум ал-Фам, бил прогласен за виновен за двојно убиство пред скоро четири децении и одлежа 20-годишна казна во 1992 година.

Нетанјаху рече дека вакцинацијата на милионитиот Израелец е момент на „голема возбуда“.

Ги урнавме сите рекорди. Донесовме милион вакцини во државата Израел. „Водиме во целиот свет, рече израелскиот лидер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.