Според истражувањето на престижниот Институт Бругел од Брисел, милиони граѓани на Европската унија не би можеле да преживеат ниту два месеци без приходи, а без помош од државата не би можеле да ги покријат основните трошоци за живот, затоа што немаат доволно заштеди.

Резултатите од истражувањето наведуваат дека најтешка е ситуацијата во Хрватска, каде 18 проценти од граѓаните не би имале доволно пари за храна и сметки ако се намалат нивните месечни примања, пренесува порталот „Кликс“.

Единствената земја што е членка на ЕУ, и во која ситуацијата е полоша отколку во Хрватска, е Литванија, каде има 71% од оние кои не можат да живеат со своите заштеди. Малку подобра од Хрватска е Словенија, каде процентот на граѓани кои не можат да се потпираат на заштеда е 58%. Од друга страна, Малта и Австрија имаат само 10 проценти од ваквите случаи.

Латвија и Словенија имаат осум проценти од оние кои зависат од редовни примања, Грција пет проценти, Австрија и Финска малку повеќе од нула проценти. Според резултатите од истражувањето, нивниот живот не би се променил значително ако нивната плата се преполови на два месеца.

Заклучокот на истражувањето е дека граѓаните на побогатите земји се многу помалку зависни од државните придобивки, односно парите што се издвоени во последните неколку месеци за да им помогнат на оние кои имаат значителни загуби на приходите поради пандемијата на вирусот корона.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.