Американскиот милијардер Џефри Епстајн, кој беше обвинет за педофилија и детска проституција, наводно е погребан во необележена семејна гробница, крај своите родители, чии имиња се отстранети од надгробниот споменик за да се спречи вандализам.

На мермерната плоча на гробницата на неговите родители на гробиштата ИЈ Морис, на Флорида, Давидовата ѕвезда е заменета со празна плоча, пренесува британскиот весник „Мирор“.

Претпоставка е дека ваквата одлука е донесена за гробовите да се заштитат од вандалите, кои се згрозени од педофилските постапки на Епстајн.

Милијардерот се самоуби во затвор, на 10 август, додека го чекаше судењето заради тврдењата дека предводел група за детска проституција.

Епстај, кој беше уапсен на 6 јули, се изјасни дека не се чуствува виновен за обвинувањата за трговија со луѓе во која биле вклучени и десетици малолетни девојчиња на востраст од 14 години, и тоа во периодот од 2002 до 2005 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.