Се повеќе Германци кои не се задоволни од политиката на Ангела Меркел кон бегалците се одлучуваат да ја напуштат државата. Многумина од нив за нова дестинација ја избираат Унгарија и тоа околу езерото Балатон каде веќе живеат околу 30.000 Германци.

Во овој реон Германците купуваат викендички каде мала куќа со двор може да се купи и за 20-тина илјади евра.

Германците се загрижени за безбедноста во својата земја и као што велат, на улиците може да се забележат сомнителни мажи кои може да ги нападнат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.