Mешавина од две змии како и лилјак е причина за опасниот корона вирус кој се појави во Кина, открија епидемилозите.  Оваа супа ја конзумирале луѓе од кои тргнал опасниот вирус. Се работи за змиите кинески крајт и кинеска кобра во комбинација со лилјак. Крајтот е смртоносна змија, особено ако се свари и се конзумира.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.