Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се состана со премиерите на сојузните држави на разговори за новите мерки. „Билд“ ексклузивно открива како премиерите на сојузните држави се договориле со Меркел, така што Германија ќе влезе во карантин на 2 ноември, односно во понеделник.

„Билд“ додава дека канцеларката и премиерите се договориле за нови мерки, но тие сè уште немаат никакви информации.

Според информациите објавени вчера, но и зборовите на министерот за финансии, „заклучувањето“ треба да трае четири недели.

„Билд“ исто така известува дека канцеларката, по состанокот со премиерите на сојузните држави за новите мерки, ќе ги информира водачите на парламентарните групи во Бундестагот за сè.

Веста ја објави заменик портпаролот на владата, Мартина Фиц.

Утре наутро, Меркел ќе известува за состојбата со коронавирусот во Германија во Бундестагот.

Според „Билд“, министерот за финансии, Олаф Шолц, на состанокот изјавил дека верува и дека на Германија и требаат драстични мерки.

Претходно денес, германските медиуми објавија дека Меркел сака да ги затвори кафулињата, рестораните, училиштата, спортските сали, музеи и кина, но „Билд“ сè уште не објави за тоа.

Според нацрт-мерките што излегоа синоќа порано, би работеле само училишта и градинки.

Продавниците може да останат отворени доколку применат строги хигиенски мерки и го ограничат бројот на клиенти, а рестораните ќе прават храна само за достава.

Според новите мерки, луѓето можеа да излегуваат само со членови на сопственото домаќинство, според текстот на предлогот за сузбивање на вирусот во Германија, во кој 14.964 новоинфицирани лица беа потврдени во вторникот наутро.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.