Ангела Меркел им порача на лидерите на нејзината конзервативна партија (ЦДУ) дека мерките преземени за запирање на ширењето на коронавирусот во најголемата европска економија се недоволни и дека е потребна посилна акција.

Се наоѓаме во драматична ситуација. Мерките што сега се во сила не се доволни, им порачала Меркел на лидерите на ЦДУ на средбата, дознава „Ројтерс“ од двајца учесници на денешната средба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.