Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел разговараа за можностите за заедничко производство на вакцини против коронавирус, соопшти прес-службата на Кремљ.

Тие разговараа за сродни прашања поврзани со борбата против пандемијата на коронавирус, а особено за можностите за заедничко производство на вакцина. Постигнат е договор за продолжување на контактите за тоа прашање на ниво на министрите за здравство на двете земји и други специјализирани служби, се вели во соопштението на Кремљ, пренесува ТАСС.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.