Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот истакна дека пандемијата на коронавирус „не е завршена“, предупредувајќи дека ќе имаме „лето за време во кое сè ќе биде поинаку“.

Говорејќи по состанокот со италијанскиот премиер Џузепе Конте, Меркел рече дека „вирусот е многу присутен“ и „мора да избегнеме втор бран“ на пандемијата.

Пандемијата не е завршена, нема вакцина, туку само можност да ја држите вашата дистанца во секојдневниот живот, тврди премиерката на германската влада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.