Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која беше на функцијата од 2005 до 2021 година, го објасни својот претходен избор за руски гасовод наместо течен природен гас со придобивките за индустријата. Таа зборуваше за ова во интервју за уредничкото здружение РНД, кое беше објавено денеска.

Германската економија избра достава на гас преку цевководи од Русија, бидејќи беше економски поевтин од течниот гас од Саудиска Арабија, Катар и Обединетите Арапски Емирати, а подоцна и од САД, рече поранешната канцеларка.

– Не верував дека може да се постигне промена преку трговија, но дека е можно да се воспостават врски, особено со нуклеарна сила. Во овој контекст, по склучувањето на договорите од Минск, сметав дека Северен тек 2 е прифатлив, додаде Меркел.

Северен тек – 2 беше целосно поставен, но никогаш не беше пуштен во употреба. ссм/

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.