Германската канцеларка Ангела Меркел денеска му честиташе на Борис Џонсон за изборот на лидер на британската владејачка Конзервативна партија и истакна дека се радува на идната соработка со него.

– Нашите земји треба и во иднина да бидат поврзани со блиско пријателство, истакна Меркел.

Џонсон од утре ќе биде и премиер на Велика Британија. Тој вети дека Велика Британија до крајот на октомври ќе излезе од Европска унија со или без договор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.