Германската канцеларка Ангела Меркел ги пречека лидерите на 12 земји, како и Обединетите нации, Европската унија, Африканската унија и Арапската лига на самитот за либиското прашање во германскиот главен град.

Рускиот челник Владимир Путин задоцни на церемонијата на вообичаеното групно фотографирање, по што германската канцеларка се врти кон државниот секретар на САД, Мајк Помпео и францускиот претседател, Емануел Макрон, и прашува каде е.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.