Германскиот парламент денеска расправаше и го поддржа членството на Македонија во НАТО, но пратениците влегоа во отворен конфликт поради оддолжувањето на расправата за преговорите со ЕУ.

Кој и зошто ја одложува дебатата во германскиот Бундестаг по Извештајот на Европската kомисија за напредокот на Северна Македонија? Иако денешната тема пред пратениците беше ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО, дебатата се измести во правец на ЕУ, јавува Дојче веле.

Атмосферата ја разгоре пратеникот на опозициските Зелени, Јирген Тритин, кој оцени дека околу почетокот на преговорите на Скопје со Брисел има судир и во самата влада.

Канцеларката е против, а Министерството за надворешни работи се залага да започнат преговорите. Коалицијата не може да постигне согласност по ова прашање, рече Тритин. Коалициската влада во Германија ја сочинуваат партијата на Ангела Меркел- ЦДУ и социјалдемократите (СПД) од чии редови е и министерот за надворешни работи Хајко Мас.

Тритин оцени дека грчкиот премиер Алексис Ципрас ја жртвувал својата политичка кариера за да се постигне Преспанскиот договор, и дека поради него ќе ја загуби власта на следните избори.

Мојот сомнеж е дека Канцлерамтот (канцеларијата на Меркел) и ЦДУ сакаат да ја одложуваат дебатата на оваа тема сѐ додека Нова Демократија не дојде на власт во Грција за да ја блокира Северна Македонија во ЕУ, рече Тритин, потсетувајќи дека Европската комисија донела јасна препорака за почеток на преговорите.

Двајца пратеници на ЦДУ, Кристијан Шмит и Петер Бејер реплицираа на забелешките на Тритин.

Шмит оцени дека ставовите на Тритин немаат „врска со реалноста“, дополнувајќи дека „членството на Северна Македонија во НАТО е готова работа без оглед кој е на власт во Грција“.

Тој ја пофали улогата на Северна Македонија на Балканот, нарекувајќи ја „упориште на мирот“, која секогаш помагала во најтешките моменти.

Според Шмит, стратешки интерес на Германија е земјите од Западниот Балкан да станат дел од ЕУ и најави дека за почетокот на преговорите со ЕУ ќе се разговара „наскоро“. Шмит во излагањето рече дека Северна Македонија и Албанија треба во пакет да ги започнат преговорите, но потенцираше дека Албанија во моментов се соочува со „одредени проблеми“, поради што е потребно подолго време да се простудира извештајот на ЕК.

Колегата на Шмит од ЦДУ, Петер Бејер ги поздрави договорите со Грција и Бугарија, но критикуваше дека во земјата се потребни дополнителни напори во делот на борбата против организираниот криминал, корупцијата, правосудството и јавната администрација.

Во реформата на безбедносниот апарат – во тој дел долго немаше никакво придвижување, а дури неодамна беше постигнат напредок, рече Бејер, кој ја поздрави и конструктивната улога на сестринската партија- опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

На ратификацијата на членството на Северна Македонија во НАТО се спротивставија популистичката Алтернатива за Германија (АфД) и Левицата.

Петр Бистрон од АфД ѝ честиташе на земјата поради затворањето на Балканската рута за бегалците во 2016 година, но рече дека неговата партија ќе гласа против членството во НАТО затоа што има „голем проблем со корупцијата“, а „Балканот е само предградие на Европа“.

Александер Ној од Левицата се спротивстави на проширувањето на НАТО и ја критикуваше „прозападната влада во Македонија дека погрешно го интерпретирала референдумот за промена на името“. Ној цело време во излагањето го користеше терминот „Македонија“ поради што влезе во судир со еден пратеник со грчко потекло во Бундестагот.


Извор Дојче веле

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.