Дмитриј Медведев предупреди во четвртокот дека глобалната економија може да падне повеќе од 5% во 2020 година доколку има втор бран на пандемијата на коронавирус.

Глобалната економија може да се намали за повеќе од 5%, рече Медведев во интервју за „Комсомолскаја Правда“.

Сепак, поранешниот руски претседател истакна дека закрепнувањето би можело да биде „прилично брзо“ во случај пандемијата да се справи со тоа што е само пандемијата и падот на цените на енергенсите кои претставуваат негативен ризик за економијата.

Претходно, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвидуваше пад на глобалниот БДП за 4,9% во 2020 година, но истакна дека очекува економијата да порасне за 5,8% следната година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.