Околу 4.000 медицински лица кои работеа во 16 привремени болници во Вухан заминаа дома откако се затвори и последната болница.

Летот со кој заминаа се вика „Победа“, дестинацијата е „Сладок дома“ а авионската порта беше наречена „Триумфална порта“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.