„Откако ќе облечеме заштитната облека – остануваме по 8-10 часа на нога без да одиме во тоалет, без да пиеме вода и без да јадеме“, раскажува Димитрина Крамарска, медицинска сестра во болницата во Бреша Италија.

Таа вели дека најтежок е моментот на одлука кога треба да изберете кој да живее и кој да умре.

„Местата за реанимација, и за респиратори се ограничени. Предност имаат помладите пациенти со поголема шанса за оздравување“, додава медицинската сестра.
https://www.bgonair.bg/iframevideo/211900?jwsource=cl

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.