Турција по заострување на ситуацијата во сирискиот Идлиб, соопшти дека веќе не може да го задржува бранот бегалци.

Турција нема да ги затвори своите граници со ЕУ за сириските бегалци – соопшти турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ми се јавуваат и велат: затворете ги границите. Јас им велам: доцна е!Запад треба да го подели товарот на одговорноста за бегалците. Денеска ќе имам состанок со премиерот на Бугарија, утре со Меркел. На дневен ред се 4-5 самита за Сирија – тврди Ердоган.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.