Маж вчера упадна во избирачко место во Теразас дел Вале во мексиканската држава Тихуана и фрли исечена човечка глава, објавија локалните власти.

Локалните власти велат дека мажот се обидел да избега од местото на настанот, без да наведе дали на крајот бил фатен, објави Ројтерс.

Досега политичката кампања беше обележана со невидено насилство, дури и за земја како Мексико, каде што во просек се случуваат околу 100 убиства секој ден, според британската агенција.

Изборите се одржуваат среде епидемија на коронавирус, вакцинација и насилство врз криминални кланови, а 91 политичар, главно опозициски кандидати, беа убиени во изборната кампања, се вели во извештајот на агенцијата за безбедност „Етелект“.

На вчерашните општи избори се избираат 500 членови на долниот дом на Сојузниот парламент, 15 гувернери и неколку стотини градоначалници, но изборите се сметаат и за еден вид референдум за 93,5 милиони гласачи за политиката на претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор и неговите напори да заживее државните институции.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.