Еден маж синоќа намерно со автомобил удрил во влезот на Големата џамија во Колмар во Франција, а во инцидентот никој не е повреден освен возачот.

Локалната полиција соопшти дека повредениот маж е уапсен на лице место, по што бил однесен во болница.

За сега нема никакви информации за идентитетот на мажот, ниту за мотивите за нападот на џамијата, додава весникот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.