Полицијата во Москва трага по непознат маж кој со бомба се заканувал на безбедноста во големиот трговски центар „Метрополис“ во руската престолнина.

Безбедносните сили го уапсиле поради кражба, откако извадил предмет кој личи на граната.

Во тој момент стражарите побегнале, додека во трговскиот центар настанала паника и стампедо.

Како што може да се види на видеото, луѓето бегаат од зградата, додека многумина се нашле на улица во лесна облека, без јакни.

Според РИА Новости, напаѓачот побегнал во метро станицата Војковскаја. Во инцидентот нема повредени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.