Полицијата со солзавец ги растерува демонстрантите, кои се собраа во близина на Бијариц каде се одржува Г7, Самитот на лидерите на седумте најмоќни земји.

Илјадници активисти на кои им се придружија и „Жолтите елеци” протестираат против глобализацијата, како и за спас на животната средина, против глобалното затоплување. Тие се собраа во Уруњ град оддалечен само 25 километри од Бијариц каде упаднаа полицајци и со солзавец ги растеруваа протестантите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.