Стекнувањето на Твитер од страна на Илон Маск започна со голема помпа, бидејќи милијардерот има за цел да ја направи платформата за социјалните медиуми бесплатна за сите корисници.

„Птицата е ослободена“, напиша тој на Твитер откако во четвртокот го заврши купувањето од 44 милијарди долари. Маск постојано нагласуваше дека неговата цел е да ја зајакне слободата на говорот и да работи на „отклучување на извонредниот потенцијал“ на Твитер.

– Секој што е суспендиран од ситни и сомнителни причини ќе биде ослободен од затворот на Твитер, истакна тој во петокот вечерта.

Но, тој не кажа точно кога би можеле да бидат вратени суспендираните наредби.

Извршниот директор на Тесла предложи дека ќе го разгледа пристапот на Твитер кон умереноста на содржината и трајните забрани, како и ограничувањето на бројот на ботови на платформата.

– Комедијата сега е легална на Твитер – напиша во петокот самопрогласениот „апсолутист на слободата на говорот“.

Преземањето предизвика дискусија меѓу корисниците за тоа како ќе изгледа платформата под водство на Маск.

Многу конзервативци и други застапници на слободата на говорот го повикаа Маск да ги врати сметките на истакнати личности кои беа суспендирани во последните години поради кршење на правилата на Твитер.

Сепак, Маск во петокот рече дека „нема да има значајни одлуки за содржината или враќање на сметката“ пред да се формира „панел за модерација на содржината со многу различни гледишта“ кој ќе советува за тие одлуки.

Како одговор на преземањето на Твитер од Маск, комесарот за внатрешниот пазар на Европската унија твитна: „Во Европа, птицата ќе лета според нашите правила“.

Неговите коментари сугерираат дека европските регулатори ќе заземат цврст став против какво било релаксирање на политиката на Твитер.

Канје Вест се врати на Твитер откако неговиот „пријател“ Илон Маск ја презеде страницата.

Контроверзниот рапер претходно доби забрана за пристап на социјалната мрежа по серијата бизарни напади на интернет и гнасни расистички пораки.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.