Членови на семејствата на жени и девојчиња, кои се убиени или се водат како исчезнати, вчера маршираа во Мексико Сити барајќи правда за жртвите.

Учесниците на маршот кои тргнааа од споменикот на Независноста кон плоштадот, носеa виолетови крстови со имињата на десетина жртви.

Маршот е одржан еден ден по одбележувањето на Денот на мртвите наречен „Ден на мртвите жени“.
Според податоците на Обединети нации во Мексико секој ден гинат по девет жени.

Организаторката на маршот Фрида Гереро изјави дека учесниците бараат од властите да покаажт „вистински интерес“ за решавање на случаите убиства на жените.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.