Новината на денешните протести во Париз беа десетина Французинки облечени во стилот на Мариан, националниот симбол на Франција, кои се судрија со збунетите полицајци буквално со голи гради.

Две лица загинаа, десетици се повредени а над 150 се уапсени во петтиот циклус протести што денеска ја зафати Франција.

Денеска протестираа околу 33 илјади луѓе што е повеќе од двојно помалку од последните протести минатата недела.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.