Одбивањето на вакцинирањето против Ковид-19 не е слобода, бидејќи антиваксерите заразуваат и убиваат други со нивната неодговорност и себичност, рече претседателот на Франција, Емануел Макрон.

За време на неговата посета на Француска Полинезија, Макрон истакна дека секој има право да се изрази, но дека не постои такво нешто како „слобода каде што никој ништо не му должи никому “.

Која е вредноста на вашата слобода, ако ми кажете дека не сакате да се вакцинирате, а утре ќе ги заразите татко ви, мајка ви или мене?, праша Макрон.

Францускиот претседател истакна дека слободата се заснова на реципрочна должност, а не на себичност.

Макрон исто така навести можност некој пациент во болницата да не ја добие потребната нега затоа што лекарите му помагале на друго лице, кое одбило да ја прими вакцината.

Не е слобода, тоа се нарекува неодговорност, егоизам, рече Макрон испраќајќи „многу силна порака до сите да се вакцинираат“.

Неколку десетици илјади луѓе протестираа за време на викендот во Франција, поради одлуката на властите да воведат празни пасоши и задолжителна вакцинација за работниците во одредени сектори. Слични протести се одржаа за време на викендот во Велика Британија, Италија и Австралија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.