Францускиот претседател Емануел Макрон ги отфрли барањата на неговиот британски колега Борис Џонсон за нов договор за Брегзит.

Преговарањето за договорот со Велика Британија, според условите што неодамна ги предложија Британците, не е остварлива опција. Мислам дека претседателот Туск рече дека тоа е јасно“, рече Макрон пред новинарите во Париз.

Борис Џонсон напиша писмо во кое, меѓу другото, бара да се отстрани задниот застој во договорот, што предвидува Северна Ирска да продолжи да се придржува кон законот на ЕУ во области како што е безбедноста на храната, доколку сака да остане слободен. Премин без гранична контрола преку границата со Република Ирска.

Макрон рече дека отстранувањето на мерката на претпазливост било разговарано пред потпишувањето на договорот Брисел-Лондон и било донесено одлука дека тоа не е „добар метод“. Францускиот претседател исто така рече дека ако Велика Британија излезе од ЕУ без договор, ќе биде по вина на Лондон.

Прво, британскиот народ гласаше за излез. Второ, британската влада успеа, до последен момент, да го укине членот 50“, рече Макрон.

Според францускиот претседател, идејата за референдум во 2016 година била лоша затоа што владата во Лондон побарала од луѓето да изберат членство во ЕУ или не „на едноставен начин, без да им кажат како ќе биде“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.