Емилија Лиза Стерјова е првата Македонкаизбрана за градоначалник на општината Вителси во градот Мелбурн, Викторија. Покрај тоа, таа е и најмладата жена градоначалник во Мелбурн избрана досега на оваа функција.

Таа претходно беше избрана за советник во Советот на Општина Вителси во ноември 2016 година и е досега најмлада избрана советничка во Советот на општината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.