Мајчината љубов не бира начин како да си го спаси детето.На фотографиите и видеата кои ни доаѓаат од Авганистан се гледа како мајките си ги префрлаат децата преку бодликава жица во обид да ги спасат од ужасите на Талибанците.

Спесете го моето бебе-извикуваа мајките фрлајќи ги децата на аеродромот во Кабул во надеж дека ќе бидат прифатени од војниците кои си заминуваа од земјата.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.