Во северна Италија се случи една ретка ситуација кога близначиња се родиле во временски интервал од два месеци.

Имено, Алесандро се родил предвремено на 24 декември 2018 година во шестиот месец од бременоста, а пак Андреа се родила во осмиот месец, на 22 февруари годинава.

– Мајката и бебињата се добро и ќе излезат од болница за неколку дена. Ова кај нас се случува првпат, изјави раководителот на Фондацијата за дете и мајка во градот Монца.

Така, близначињата ќе го слават роденденот во различен месец и различна година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.