На жителите на Мадрид ќе им биде забрането да го напуштаат градот непотребно, а на посетителите исто така ќе им биде забрането да влегуваат во градот доколку тоа не биде потребно. Тоа е предвидено со новите мерки за борба против коронавирусот објавени од шпанската Влада.

Планирани се нови мерки и за уште девет градови.
Според новите правила, на луѓето ќе им биде дозволено да одат од општина до општина само за да одат на работа, училиште, лекар или да купуваат.

Исто така, се планира работата на баровите и рестораните да биде ограничена на 23 часот, наместо до 1 часот наутро како порано, а јавните паркови и игралишта ќе бидат затворени. Собирите ќе бидат ограничени на шест лица.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.